Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:14 pm

Nezamestnanosť v Nemecku stúpla o 18 tisíc

Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri najnižšiu úroveň

Najnovšie údaje o nezamestnanosti z Nemecka ukazujú, že v auguste prišlo o prácu oveľa viac ľudí, ako očakával trh. Od začiatku tohto roka bol trh práce v Nemecku veľmi silný, ale zdá sa, že sme konečne začali vidieť trhliny.

Z údajov Spolkového úradu práce (FLA) vyplýva, že v Nemecku prišlo o prácu približne 18 000 ľudí. Ak sa pozrieme na sezónne očistené čísla, je to približne 2,63 milióna. Podľa prieskumu medzi ekonómami sa očakával nárast počtu nezamestnaných o 10 000 osôb.

Miera nezamestnanosti v Nemecku je 5,7 %

Zdá sa však, že situácia na nemeckom trhu práce je oveľa horšia, ako si ekonómovia mysleli. Po nedávnej správe sa miera nezamestnanosti v Nemecku na základe sezónne upravených údajov pohybuje na úrovni 5,7 %.

Podľa Andrey Nahlesovej, ktorá vedie úrad práce, sa na trhu práce naplno prejavuje hospodárska slabosť, ako aj letné prázdniny. Zároveň však dodala, že tento stav je veľmi základný a nevyžaduje si žiadnu mimoriadnu opatrnosť.

Za mesiac august bolo v Nemecku k dispozícii približne 771 000 (771 tisíc) voľných pracovných miest. V porovnaní s minuloročnými údajmi je to pokles o takmer 116 000. Okrem toho sa znížil aj dopyt po pracovnej sile, ak sa pozrieme na údaje Spolkového úradu práce.

Napriek zníženiu počtu voľných pracovných miest je však celkový počet stále na vyššej úrovni, ak sa pozrieme na minulé trendy zo širšieho hľadiska.

Ešte pred rokom sa úroková sadzba v Nemecku pohybovala na úrovni približne 1,08 %, v súčasnosti dosahuje 2,46 %. To je viac ako 100 % nárast úrokovej sadzby, čo je tiež hlavný faktor, ktorý brzdí trh práce v Nemecku. Koniec koncov, vysoké úrokové sadzby síce môžu spomaliť infláciu, ale nemôžeme poprieť, čo všetko zlé môžu spôsobiť hospodárstvu krajiny.

Jedným zo sektorov, ktoré sú vysokými úrokovými sadzbami najviac postihnuté, je trh práce. Preto posledné čísla za august nie sú vzhľadom na ekonomickú kondíciu krajiny veľkým prekvapením.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top