Ropa stúpa v súvislosti s klesajúcim rizikom recesie

Ropa sa v piatok zmenila na zelenú, ale za celý týždeň klesla o 5 %

Počas pondelkovej obchodnej seansy sa trh s ropou posunul vyššie, keďže šance na recesiu v USA sú už veľmi malé. Táto zásadná zmena presunula pozornosť trhu na znižovanie dodávok ropy, a tak tlačí ceny nahor.

A len pred niekoľkými dňami (v piatok) ceny ropy podporila aj správa NFP z USA. V skutočnosti ropa vďaka nedávnej správe o zamestnanosti získala 4 % napriek tomu, že Fed pravdepodobne zvýši úrokové sadzby.

Po nedávnych udalostiach sa ropa Brent obchodovala na úrovni 76,39 USD, keď si pripísala 1,09 USD. Podobne aj ropa WTI si pripísala 1,03 USD a obchodovala sa v blízkosti úrovne 72,37 USD.

Menšia pravdepodobnosť recesie

Podľa analytikov spoločnosti CMC Markets je oživenie na trhu s ropou podobné tomu, ktoré pozorujeme pri akciách energetických spoločností. V dôsledku tohto vývoja je teraz pravdepodobnosť hospodárskej recesie ešte nižšia!

Ešte pred týždňom ropa Brent klesla o -5,3 %, zatiaľ čo americká ropa o 7,1 %. Oba tieto referenčné indexy pre ropu sa tri týždne po sebe pohybovali v negatívnom trende!

Po tomto poklese mnohí odborníci tvrdili, že reakcia trhu bola prehnaná a nie prirodzená. Zdá sa však, že trh s ropou je teraz konečne pripravený opäť sa obrátiť smerom nahor.

Ak sa pozrieme na základné údaje o rope, existuje veľa faktorov, ktoré podporujú vyššie ceny. Prvým a najdôležitejším z nich je zníženie produkcie zo strany hlavných krajín produkujúcich ropu, ako je napríklad Saudská Arábia.

Okrem toho nižšia pravdepodobnosť recesie v USA tiež posilní náladu investorov a pravdepodobne bude ďalej tlačiť ceny ropy nahor.

Do budúcnosti bude dopyt po rope ovplyvňovať aj hospodárska situácia v krajinách, ako sú Čína, USA, Nemecko a Japonsko.

A všetci vieme, že vyšší dopyt, ale nízka ponuka ropy automaticky prinúti trh s ropou k rastu!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top