Saudskoarabská spoločnosť Aramco uvažuje o predaji akcií v hodnote približne 50 miliárd USD

Ropa klesla o 2,5 %, keďže Saudská Arábia znížila ceny

Podľa správ médií sa saudskoarabská spoločnosť Aramco chystá predať akcie v hodnote 50 miliárd USD. Len pred rokom mala saudská spoločnosť rovnaký plán predať akcie v hodnote 50 miliárd USD, ale neuskutočnila ho.

Spoločnosť Aramco vtedy ako hlavný dôvod tohto kroku uviedla nepriaznivé podmienky na trhu. Teraz, keď spoločnosť vyjadrila rovnaký plán, sa zdá, že trhové podmienky sú pre Aramco konečne priaznivé.

Krajina sa však rozhodla, že na burzu neuvedie žiadne nové ponuky týkajúce sa spoločnosti Aramco. Saudská Arábia sa tak vyhne akémukoľvek právnemu alebo inému riziku, keďže spoločnosť je už kótovaná na medzinárodnej burze.

V tejto fáze je to všetko ešte len plán a dozvedáme sa to len z mediálnych zdrojov. Takže pokiaľ to nebude oficiálne oznámené, nemôžeme s istotou nič povedať. Keď sme spoločnosť Aramco kontaktovali so žiadosťou o vyjadrenie k tomuto vývoju, rozhodla sa bezprostredne nereagovať.

Medzinárodné ropné spoločnosti prejavujú záujem o spoločnosť Aramco

Podľa mediálnych správ k predaju akcií spoločnosti Aramco pravdepodobne dôjde do konca roka 2023. Okrem toho spoločnosť Aramco už kontaktovala niekoľko potenciálnych investorov vrátane štátnych investičných fondov a medzinárodných ropných spoločností.

Vzhľadom na charakter činnosti spoločnosti a jej podiel na dodávkach na svetový trh má zmysel, aby spoločnosť Aramco priťahovala veľkú pozornosť. Pre spoločnosť Aramco by teda nemalo byť príliš ťažké predať všetky akcie v hodnote 50 miliárd USD, keďže spoločnosť má stále dominantný podiel na trhu.

Tento krok spoločnosti Aramco by však znamenal, že Saudská Arábia bude mať nakoniec v spoločnosti menší podiel. Zároveň by to umožnilo medzinárodným investorom mať podiel v spoločnosti Aramco, čo by mohlo viesť aj k určitým zmenám.

Zatiaľ sa však stále nevie, či sa tento plán skutočne premení na skutočnosť už tento rok, alebo sa zopakuje rok 2022.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top