Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:14 pm

Zlato za týždeň vzrástlo o 1,4 % po zmiešanej správe o pracovných miestach

Zlato (Xau/Usd) sa obchoduje pod úrovňou 2050 USD, keďže hrozí neistota.

Pred piatkovou správou o NFP sa ceny zlata obchodovali na jednomesačnom maxime. Po zverejnení zmiešanej správy NFP a údajov ISM sa však zlato (XAU/USD) skonsolidovalo a týždeň ukončilo len s 1,4 % ziskom.

Bližší pohľad na správu NFP ukazuje, že počet nových pracovných miest vytvorených počas augusta bol vyšší ako v júli. Rast miezd však nebol taký dobrý a miera nezamestnanosti sa tiež o stupeň zvýšila. Zmiešaná správa USD vôbec nepomohla, až kým nebol zverejnený index PMI ISM, ktorý bol lepší, ako sa očakávalo.

Zlaté futures a zlatý spot marginálne pozitívne

V dôsledku toho USD získal na sile a zatlačil väčšinu ostatných aktív nadol, vrátane žltého kovu tiež. V piatok sa decembrový futures kontrakt na zlato vymieňal na úrovni 1981,70 USD, čo je najvyššia úroveň za posledný 1 mesiac. Futures kontrakt sa však obrátil aj smerom nadol a týždeň uzavrel v blízkosti úrovne 1967,10 USD.

Spotové ceny zlata sa aktuálne obchodujú na úrovni takmer 1940,61 USD so ziskom 0,03 % (0,49 USD) za deň. Zjednodušene povedané, spotové zlato si počas dňa pripísalo len malý zisk a ukončilo týždeň.

Hoci správa o NFP bola zmiešaná, signalizovala, že ďalšieho zvyšovania sadzieb sa možno v dohľadnom čase nedočkáme. To je dobré pre zlato, ktorému sa v prostredí vysokých úrokov v poslednom čase nedarí. Podľa jedného z expertov zo spoločnosti ONADA to ocení väčšina rizikových aktív vrátane zlata.

Pri pohľade do budúcnosti existujú 3 príležitosti, kedy môže Fed zvýšiť svoje sadzby v roku 2023, vrátane 20. septembra a 1. novembra. Potom sa 13. decembra uskutoční ďalšie zasadnutie FOMC, na ktorom sa rozhodne o politike úrokových sadzieb.

Ak sa na septembrovom a novembrovom zasadnutí nedočkáme ďalšieho zvýšenia sadzieb, bude to pre zlato býčie a môže to pomôcť spotu opäť prekonať úroveň 2 000 USD.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top